Stosowanie gier i zabaw w codziennej edukacji pozwala na skuteczniejsze przyswajanie wiedzy matematycznej i rozwijanie pozytywnego nastawienia do nauki.
Kolejna porcja propozycji gier matematycznych:
Matematyczne Bystre Oko
Na stole rozłóż kartki z liczbami lub prostymi działaniami. Dzieci muszą jak najszybciej znaleźć kartkę z wynikiem wypowiedzianym przez nauczyciela (np. „Znajdź kartkę z liczbą 12!”).
Matematyczne kółka
Na dużych kartkach narysuj kilka kółek, każde z działaniem matematycznym w środku (np. 5+3). Dzieci muszą rzucać woreczkiem z grochem w odpowiednie kółko po podaniu wyniku przez nauczyciela.
Liczbowe drzewo
Przygotuj kartki z liczbami i narysuj na tablicy drzewo z gałęziami (np. od 1 do 10, od 10 do 20). Dzieci mają za zadanie umieścić kartki z liczbami na odpowiednich gałęziach drzewa
Matematyczna kula śnieżna
Dzieci stoją w kole. Pierwsza osoba mówi liczbę, a kolejna musi dodać do niej inną liczbę lub pomnożyć. Gra trwa, aż kula śnieżna (czyli suma) będzie bardzo duża.
Matematyczne obrazki
Rozwijanie umiejętności rozpoznawania wzorców i sekwencji.
Przygotuj obrazki z różnymi liczbami lub sekwencjami (np. 2, 4, 6, …). Zadaniem dzieci jest uzupełnienie brakujących elementów.
Tarcza strzelecka
Ćwiczenie szybkiego dodawania.
Narysuj tarczę z różnymi wynikami (np. 5, 10, 15). Dzieci rzucają piłeczką do tarczy, a ich zadaniem jest dodać liczby z trafionych pól.
Budujemy wieżę(wersja kartonowa)
Nauka podstaw geometrii i liczenia.
Dzieci używają kartonowych pudełek z różnymi działaniami matematycznymi na bokach. Muszą rozwiązać działanie przed dodaniem kolejnego pudełka do wież
Skarpetki matematyczne
Przygotuj „skarpetki” z różnymi działaniami matematycznymi na jednej stronie i wynikami na drugiej. Dzieci muszą sparować skarpetki z odpowiednimi wynikami.
Gra „Matematyczne story cubes”
Rozwijanie kreatywności i myślenia matematycznego.
Przygotuj kostki z liczbami lub działaniami. Dzieci rzucają kostkami i tworzą historyjkę matematyczną, która pasuje do wyrzuconych wyników.
Gra „Skocz do wyniku
Ćwiczenie dodawania i mnożenia.
Narysuj na ziemi dużą planszę z polami (jak w grze w klasy), gdzie każde pole ma działanie matematyczne. Dzieci skaczą do przodu, rozwiązując działania, aby przejść dalej.
Te gry są idealne do urozmaicenia lekcji matematyki i mogą być wykorzystywane zarówno w klasie, jak i na zajęciach dodatkowych. Każda z tych propozycji angażuje dzieci, zachęca do współpracy, rozwija umiejętności liczenia i logicznego myślenia oraz sprawia, że matematyka staje się przyjemniejsza i bardziej zrozumiała.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz