środa, 12 stycznia 2022

Babcia na jabłoni

 "Babcia na jabłoni" to przepiękna opowieść o chłopcu, który bardzo chciał mieć babcię jak inne dzieci. Niestety, los sprawił, że obie babcie chłopca przedwcześnie umarły. Z pomocą tego pragnienia przyszła dziecięca wyobraźnia. 

Lektura jest idealnym punktem wyjścia do rozmów i działań twórczych związanych z rola babci w rodzinie. Omawianie jej połączyłam ze zbliżającym się Dniem Babci. Na przygotowanej karcie pracy dzieci próbowały zamieścić informacje o swojej babci. Okazało się, że zadanie jest trudne.  Dzieci niewiele wiedzą o swoich babciach. Niektóre miały problemy z wyodrębnieniem choćby jednego wspomnienia. Zapewne, to zadanie uświadomiło moim uczniom, że czas najwyższy szerzej zainteresować się tematem, zapytać babcię o ...., póki jeszcze żyje. Bowiem śmierć jest nieodłącznym elementem życia. Nie możemy udawać, że nie istnieje, a babcie żyć będą wiecznie.


Kolejnym etapem pracy, było zadanie zespołowe. Uczniowie wymyślali pytania do wywiadu ze swoją babcią. Zespoły odczytywały swoje propozycje. Wspólnie wybraliśmy i ułożyliśmy zestaw 10 pytań dla babci. Zadaniem dzieci jest przeprowadzenie wywiadu, aby pozyskać odpowiedzi. Dzieci, które nie mają babci, przeprowadzają wywiad z mamą, tatą lub dziadkiem.


Zastanawialiśmy się, w jaki sposób uczcić nasze babcie w tym uroczystym dniu. Nauczyliśmy się śpiewać piosenkę oraz wspólnymi siłami ułożyliśmy rymowane życzenia, które zapiszemy na laurkach.

Prawdziwym wyzwaniem będą  laurki. Nie będą to zwyczajne  laurki. Postaramy się, aby były przestrzenne i kolorowe. podobnie jak prezenty.

Napisaliśmy opowiadania twórcze pt. "Kosmiczna podróż z babcią.  Każda opowieść ma inne zakończenie. Opowiadanie podzielimy na części, zilustrujemy i będzie to książka dla babci. A  na zakończenie naszych aktywności z tematem "babcia" będzie mini książka kucharska  - Książeczka jednego przepisu. Dzieci mają za zadanie zdobyć przepis na tajemną babciną potrawę. 


Tak jak zwykle rozpoczęłam od zadań związanych z lekturą: wypełnienie metryczki książki, szyfrowanki, ćwiczenia interaktywne itp. W płynny sposób od zagadnienia  " Jaka była babcia Andiego? " przeszłam do tematyki bliskiej każdego dziecka, do jego osobistej babci.


Laurki

PREZENTACJA - KLIK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz