środa, 24 lipca 2019

Projekty w edukacji - Szkolne Safari

Temu projektowi oddałam całe swoje serce. Został nagrodzony Krajową Odznaką Jakości .Nie był to zwykły projekt, dlatego opiszę go bardzo szczegółowo. Niechaj nic nie uleci w zapomnienie.

Miała to być edukacyjna przygoda z parkami narodowymi dzieci z Polski i Tanzanii (Afryka), konkretnie z Kidongo. Dla polskich dzieci wyceczka do pobliskiego parku narodowego, to żaden wyczyn. Dla dzieci z Kidongo to marzenie życia, ponieważ nigdy nie jechały autokarem, nigdy nie były na żadnej wycieczce. marzenia trzeba spełniać. Polskie dzieci wzięły sprawy w swoje ręce i... Dzieci z Kidongo pojechały na wycieczkę do parku narodowego, aby zobaczyć zwierzęta, które trzeba już chronić, między innymi słonie.
Projekt był realizowany we współpracy z dziennikarzem radiowym i podróżnikiem - Panem Krystianem Tyrańskim, twórcą programu Szkolne Safari.

Pierwszym działaniem było swtorzenie dzikiej bazy , wybranie dla niej nazwy i maskotki. Mieszkamy w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego, którego cechą charakterystyczną są ruchome wydmy. Naszą bazę nazwaliśmy "Piaskowa Góra". Symbolem SPN jest mewa srebrzysta, ja też wybraliśmy na maskotkę naszej drużyny.
Spotkanie na wizji z panem Krystianem ( niesamowity, charyzmatyczny  człowiek) sprawiło, że zapaliliśmy się do tego projektu, jak do żadnego.
Poniższa prezentacja pokazuje w wielkim skrócie nasze działania:


Dokonując ewaluacji dzieci zwróciły uwagę na kilka aktywności, które najbardziej przypadły im do gustu:
1. Wycieczka do SPN, podczas której fotografowały, zbierały materiał do wspólnej prezentacji. Prezentacja tworzona była w chmurze.
2. Kiermasze charytatywne i aukcje na rzecz dzieci z Kidongo. W organizację tych działań uczniowie włozyli mnóstwo energii. Nie przypuszczałam,że są tak przedsiębiorczy.
3. Konferencja o SPN dla uczniów naszej szkoły. Konferencję zaszczycił pan Krystian, który przywiózł jeszcze gości ze stolicy, dwóch chłopców, założycieli Dziecięcego Parku Narodowego. Konferencja trwała 3 godziny. Składała się z 3 modułów: Słowiński Park Narodowy - tutaj my mieliśmy pole do popisu. Były wywiady ze zwierzętami, prezentaceje, piosenki i okrzyki. Na koniec odbył się wielki turniej wiedzy o SPN przygotowany przez moich uczniów. Dzika przyroda w Afryce - opowiadał pan Tyrański , Dziecięce Parki Narodowe - opowiadali nasi goście z Warszawy.
Podczas konferencji został nagrany materiał do audycji radiowej. Audycje emitowano na antenie polskiego radia w lutym. Konferencję zaszczyciła swoją obecnością Pani Prezydent Miasta Słupska  oraz lokalne media. Było to naprawdę ważne lokalne wydarzenie. Na tej konferencji wręczyliśmy panu Krystianowi czek dla dzieci z Kidongo.
4. Budowanie makiety "Pisakowej Góry" - uczniowie pracowali w zespołach kilkuosobowych. Mieli swoje pomysły i je realizowali. Osobiście byłam pod wielkim wrażeniem efektu ich pracy.

Mnie osobiście podobały się wszystkie aktywności moich uczniów. Do każdego zadania podchodzili z ogromnym zaangażowniem. Z zaciekawieniem śledzili działania naszych partnerów i ich opowieści o innych parkach narodowych w Polsce i wykonywali zadania przez nich przygotowane. Dzięki temu powstał zbiór zadań nie tylko interaktywnych.
Podobała mi się również ich praca nad filmem animowanym. Ćwiczyli swoją cierpliwość i wytrwałość. Poklatkowa animacja bardzo tego wymaga. Na uwagę równiez zasługują wypowiedzi pisemne. Wspólnie z partnerami udało się stworzyć książkę.
Wzruszyliśmy się do łez, kiedy pan Krystian zdawał nam filmową relację z wizyty w Kidongo. A to mnie osobiście wzruszyło. Jak niewiele potrzeba, żeby kogoś uszczęsliwić.















1 komentarz: