poniedziałek, 10 czerwca 2019

Scenariusz zajęć - Kara czy nagroda


Klasa 2
Czas: 45

T. Dyskusja na temat „ Kara czy nagroda” Na podstawie filmu z cyklu „Baśnie polskie” pt. „ Zuzanka i utopce”

Cel główny:
Przybliżenie uczniom literatury i filmoteki polskich baśni
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Ø  ogląda film „ Zuzanka i utopce”
Ø  kształci umiejętność prowadzenia dyskusji
Ø  wyodrębnia postaci i zdarzenia;
Ø  wypowiada się na określony temat

METODY: aktywizujące: dyskusja, rozmowa kierowana, działalność praktyczna
                    Pokazowa; oglądanie filmu
FORMY: indywidualna, zespołowa, zbiorowa
POMOCE DYDAKTYCZNE: nagranie filmowe, laptop, rzutnik, tablica interaktywna

Przebieg zajęć:
1.   Wprowadzenie do zajęć:
a)      Co to jest baśń?
b)     Co to jest film animowany?
c)     Zapoznanie z zadaniami lekcji
2.   Oglądanie filmu „ Zuzanka i utopce”
3.   Wypowiedzi na temat wrażeń po obejrzeniu filmu.
4.   Analiza treści utworu:
a)     Wyodrębnianie postaci
b)     Zdawanie relacji z fabuły filmu
c)     Wypowiedzi na temat prezentowanych postaw.
- dobieranie cech charakteru do danej postaci ( tabl. inerakt.)
Zuzanka: pracowita, uczciwa, wrażliwa
Gospodarz: chciwy, okrutny, zły
5.   Dyskusja na temat „ Kara czy nagroda” na podstawie filmu:
- Kto został nagrodzony i dlaczego?
- Kto został ukarany i dlaczego?
- Czy to, co spotkało dane postaci było sprawiedliwe?
- Jaka jest wartość nagrody?
- Jaka jest wartość kary?
- Czy lepiej nagradzać, czy karać?
6. Wyodrębnienie myśli przewodniej baśni: Zło zawsze zostaje ukarane, a dobro nagrodzone.
7. Podsumowanie zajęć, ocena pracy uczniów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz