środa, 4 stycznia 2023

POMYSŁ NA PRACĘ Z LEKTURĄ - "NOWE SZATY CESARZA"

 PREZENTACJA 

Baśnie Andersena są bardzo wdzięczne do omawiana na każdym etapie nauczania. W klasie trzeciej sięgam po baśń "Nowe szaty cesarza" , która ukazuje do czego prowadzi próżność, głupota , wiara w pochlebstwa oraz strach przed wyrażaniem własnego zdania. 

Każda lektura to taki mini projekt, który zawiera wiele ciekawych aktywności, pobudza kreatywność, rozwija wyobraźnię  i zachęca do  czytania książek. Wszak spotkanie z książką ma być przygodą.

Pierwsze zajęcia, to swobodne wypowiedzi na temat wrażeń po samodzielnie przeczytanej baśni. Wspólnie bawiliśmy się w wykonywanie ćwiczeń interaktywnych  przygotowanych w prezentacji wiodącej. Porządkowaliśmy wydarzenia w formie zdań oznajmujących, wyszukiwaliśmy w tych zdaniach czasowników. Następnie uczniowie wysłuchali  skrótowej wersji baśni. Ich zadaniem było znalezienie różnic między wersją skrótową a oryginalną. 

Wyjaśniliśmy sobie pojęcia synonimy i antonimy. Utrwalali  je w ćwiczeniach interaktywnych.


Kolejny dzień to prawdziwa przygoda z lekturą. Klasa zamieniła się w salę redakcyjną, w której dziennikarze w dwuosobowych zespołach redagowali notkę prasową na jeden z trzech tematów: 

  • Krawcy w mieście
  • Nowe szaty dla cesarza.
  • Parada cesarza po mieście.
Zadaniem uczniów było wymyślenie dobrych tytułów, dzięki którym zaciekawiony czytelnik przeczyta notkę w całości. 
Pod koniec zajęć  zespoły prezentowały swoje prace. Zadaniem wspólnym było wyłonienie z każdej grupy tematycznej jednej notki.Kolejny dzień, to kolejne wyzwanie. Tym razem debata - bitwa na argumenty. Oszukany cesarz nago paradował po mieście ośmieszył siebie i stanowisko, jakie piastował. Czy zawinił cesarz, a może kto inny? To była prawdziwa bitwa. Niektóre argumenty zapisaliśmy.

Dyskusja na temat "Co to jest Fake news? Co zrobić, aby nie dać się nabrać - układanie rad dla innych dzieci.


Uczniowie projektowali stroje dla cesarza - powstał katalog.


Poznali proces powstawania tkaniny, skonstruowali tekturowe krosna i takli własne tkaniny z nici i włóczki.

Projekt zakończył się nagraniem kolejnego odcinka programu telewizyjnego z cyklu "Wycieczka i walizeczka"
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz