piątek, 10 lipca 2020

Jak przygotować prostą animację - mówiący znak drogowy ?

Do stworzenia prostych animacji poklatkowych wystarczą nam popularne narzędzia bardzo łatwe w obsłudze, którymi swobodnie mogą posługiwać się najmłodsze dzieci w szkole.

Oto przykład wykonania animacji " Mówiące znaki drogowe"

Od czego zacząć?

Najpierw musimy przygotować elementy do animacji.
1. Wybieramy  znak drogowy.
2. Otwieramy program graficzny, ja wybiorę sobie Paint. Rysujemy Oczy. Nasze narysowane oczy wycinamy w programie: https://www.remove.bg/

3. Rysujemy usta w 3 wersjach. Każda wersja na innym  obrazku. Każdą wycinamy w powyższym programie. Obrazki zapisujemy w formacie png.

4. Do programu Paint importujemy nasz znak drogowy. Dorysowujemy nóżkę. Kadrujemy, przycinamy, zapisujemy. Wycinamy tło w powyższym programie.

5. W programie Paint przygotuj również tło swojej animacji.


I w ten sposób mamy przygotowane elementy do animacji.

Animację tworzę w programie Photo Scape. Jest tam możliwość nakładania na siebie obrazów oraz przesuwania elementów. Każdą klatkę zapisuję odzielnie. Do naszej animacji wystarczy kilka ujęć.

PHOTO SCAPE- program darmowy. Wymaga zainstalowania na komputerze. Mój ulubiony. Taki prosty w obsłudze, darmowy kombajn do obróbki grafiki.

  • Otwórz program, wynierz narzędzie Edytor
  • Importuj przygotowane tło do swojej animacji.
  • Kliknij OBIEKT ( czerwona strzałka)
  • Następnie ikonkę zdjęcia ( niebieska strzałka)
Wybierz znak bez tła i wstaw do obrazka.

Ponownie kliknij ikonkę ze zdjęciem (niebieska strzałka), dodaj oczy i usta. Zapisz jako , np.001. 

Usuń usta nr 1 (kliknij w element - pojawi się krzyżyk - usuń)

Usta zamień z wersją nr 2. Ikonka- niebieska strzałka , importuj wersję. Oczy delikatnie przesuń na znaku. Zapisz jako 002.
Czas wykonać trzecią wersję.  W taki sam sposób zamien usta nr 2 na nr 3, rusz delikatnie element z oczami. Zapisz jako 003.


Teraz możemy przystąpić do animacji. Ja wykorzystam Movie Maker. Możecie wykorzystać inny program do montowania filmów. Nasze trzy klatki należy zaznaczyć i skopiować kilka razy, następnie ustawić długość wyświetlania klatki np. na 0,20 s. Nagrywamy głos, podkładamy i zapisujemy nasz film.



środa, 1 lipca 2020

Hologramy - rozszerzona rzeczywistość - aplikacja Quiver

Roszerzona rzeczywistość ( augmented reality, AR)  to nic innego, jak system łączący świat rzeczywisty z tym generowanym komputerowo, ze światem wirtualnym. Rozszerzona rzeczywistość to nie tylko rozrywka i zabawa ( przypomnjmy sobie grę Pokemon Go). Wykorzystuje się ją do projektowania wnętrz, krajobrazów, pojazdów, itp.
Czy można ten system wykorzystać w edukacji?
Oczywiście.
Istnieje wiele programów, które dysponują ciekawymi modelami, dzięki którym uczniowie mogą dogłębniej poznawać świat. Większość z nich to aplikacje i oprogramowanie płatne.
Zaprezentuję darmową aplikację na telefon, dzięki której możemy wprowadzić naszych uczniów w inny wymiar rzeczywisości wirtualnej. Dziecko koloruje rysunek i spogląda na niego poprzez aplikację. Widzi swój rysunek w 3D. Oprócz kolorów zobaczy również animację. Radość z ożywionego obrazu jest bezcenna.



1. Instalujemy na telefonie darmową aplikację Quiver.

2. Otwieramy stronę na komputerze : http://www.quivervision.com/ . Klikamy zakładkę: Zestawy do kolorowania. W zestawach sa kolorowanki darmowe oraz płatne. Porać w pdf można jedne i drugie. Jednakże po najechaniu na kolorowanke płatną, wyświetla się komunikat o zakupie w. Dlatego proponuje te darmowe,

3. Uczniowie kolorują swoje kolorowanki w dowolny sposób. Po pokolorowaniu zaczynamy zabawę.
4. Właczamy aplikację. Skanujemy ryssunek tak długo, aż pole zabarwi się na niebiesko, dwie sekundy czekania i mamy wielkie wow!

5. Obrazy można sfotografować i sfilmować.  Pod obrazkiem są trzy kropki. Trzeba rozwinąć i wcisnąć kamerkę lub aparat.

Oto inne aplikacje do rozszerzonej rzeczywistości: