środa, 28 stycznia 2015

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH "DBAMY O ZDROWIE ZIMOWĄ PORĄ"

1.    KLASA:  1   ( 4 godziny)
Część ogólna
4.       Tygodniowy blok tematyczny:   PRZYSZŁA ZIMA BIAŁA
5.       Dzienne ośrodki tematyczne:
1)       ZIMOWA POGODA
2)       ZMIANY ZACHODZĄCE W PRZYRODZIE ZIMĄ
3)       POMAGAMY ZWIERZĘTOM W CZASIE ZIMY
4)       DBAMY O ZDROWIE ZIMOWĄ PORĄ
5)       ZIMA W GÓRACH
6)       LUDZIE  GÓR




6.       Obszary edukacji występujące w planie dnia
·         WF: Ćwiczenia na torze przeszkód
·         POLONISTYCZNA : Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zdrowego trybu życia i sposobów dbania o zdrowie z wykorzystaniem wiersza J. Brzechwy „Tydzień”. Inscenizowanie tekstu.
·         SPOŁECZNA: Układanie planu dnia. Obowiązki domowe. Dni tygodnia.
·         TECHNICZNA: Łączenie różnych materiałów. Samochód wyścigowy.
·         PLASTYCZNA: Wykonanie plakatu: Jedz owoce i warzywa
·         MUZYCZNA: Utrwalenie piosenki „Dni tygodnia”

7.       Cele całodziennych zajęć:
Cele główne:
·         Kształcenie szybkości i gibkości
·         Kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
·         Utrwalenie nazw dni tygodnia
·         Wykonanie samochodu – zabawki
·         Wykonanie plakatu

Cele szczegółowe dydaktyczne:
Uczeń:
·         uczestniczy w zabawach ruchowych;
·         biegnie slalomem;
·         pokonuje przeszkody;
·         wypowiada się na określony temat; zdrowego trybu życia, zdrowego odżywiania i obowiązków domowych;
·         czyta ze zrozumieniem wyrazy
·         poznaje zasady zdrowego trybu życia;
·         uczestniczy w zabawie teatralnej;
·         tworzy bank pomysłów  na ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu
·         odczytuje piktogramy z planu dnia;
·         układa własny plan dnia zgodnie z zasadami zdrowego trybu życia.
·         projektuje i wykonuje z różnych materiałów
·         śpiewa piosenkę.


Cele wychowawcze:
a)       Poznawcze:
Uczeń:
·         zna zasady bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych
·         zna swoje obowiązki  i stara się z nich rzetelnie wywiązywać;


b) Motywacyjno – działaniowe:
Uczeń:
·         bezpiecznie posługuje się narzędziami
·         utrzymuje dyscyplinę podczas zajęć;
·         wykonuje polecenia nauczyciela


c) Emocjonalne:
·         uczeń rozumie konieczność rozsądnego planowania dnia;

8.       Metody wspierania aktywności edukacyjnej dzieci:
·      słowne: pogadanka, wyjaśnianie, rozmowa, rozmowa kierowana,
·      pokaz:  ilustracja
·      waloryzujące: gry dydaktyczne,
·      problemowe: burza mózgów, zabawa teatralna
·      praktycznego działania:, wykonanie zabawki, plakatu, pisanie

9.       Formy organizacyjne nauczania i aktywności edukacyjnej dzieci:
·         indywidualna  - aktywność jednolita
·         zbiorowa -  aktywność jednolita
·         zespołowa - zróżnicowana
10.   Środki dydaktyczne  inicjujące czynności uczenia się dzieci:
·         konwencjonalne: podręczniki - „Nasz elementarz”1 klasa część druga; wydawnictwo: MEN , Warszawa 2014, ćwiczenia- Nasze ćwiczenia , karty z nazwami dni tygodnia; piktogramy; woreczki, pachołki, ławeczki, piłki lekarskie, bibuła, klej, wycinanki, rolki po papierze toaletowym, tektura
·         techniczne: projektor, tablica interaktywna, komputer, płyta CD z piosenką „Dni tygodnia” gra interaktywna


II  Część szczegółowa. 

Przebieg zajęć
Obszar edukacji
Przebieg zajęć
·          WF

















·         POLONISTYCZNA








·          MUZYCZNA



·         SPOŁECZNA:

1.       Powitanie. Czynności organizacyjno – porządkowe;
2.       Rozmowa na temat, dlaczego trzeba dbać o kondycję fzyczną
3.       Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka:
·         zabawa „Powódź”;
·         marsz, krążenia ramion;
·         siad skrzyżny, dłonie położone na kolanach – skłony w przód i na boki
·         leżenie przodem – pływanie żabką;
·         leżenie tyłem – jazda na rowerze;
4.       Realizacja  głównego zadania zajęć:
·         podział klasy na zespoły
·         bieg slalomem między piłkami;
·         bieg do piłki lekarskiej;
·         przeskok przez ławeczkę;
·         skoki zajęcze do pachołka; czworakowanie do pachołka;
5.       Ćwiczenia wyciszające:
·         zabawa „Lusterka”
6.       Podsumowanie zajęć.
7.       Wprowadzenie do tematu: przypomnienie działań z poprzednich lekcji.
8.       Wypowiedzi na temat zdrowia i zdrowego trybu życia
9.       Przypomnienie zasad zdrowego odżywiania. Piramida żywności.
10.   Burza mózgów- jak można ciekawie spędzić czas
11.   Słuchanie wiersza „Tydzień”
12.   Inscenizacja wiersza.
13.   Zabawy z porządkowaniem dni tygodnia
14.   Ćwiczenie interaktywne –  łączenie nazwy dnia tygodnia z liczbą porządkową;
15.   Śpiewanie piosenki „Dni tygodnia”
16.   Praca w  ćwiczeniach.
17.   Odczytywanie z piktogramów przydziału obowiązków pewnej rodziny.
18.   Rozmowa o obowiązkach dziecka.
19.   Indywidualne redagowanie planu dnia – układanie piktogramów
20.   Odczytywanie planów dnia z zaznaczeniem obowiązków dziecka;

  • TECHNICZNA:
21.   Projektowanie modelu samochodu wyścigowego;
22.   Planowanie pracy
23.   Wykonanie modelu samochodu z rolki po papierze toaletowym
24.   Wystawka prac


·         PLASTYCZNA:




25.   Ćwiczenia w rozpoznawaniu owoców i warzyw.
26.   Rozmowa na temat , dlaczego należy jeść owoce i warzywa.
27.   Praca w zespołach – wykonanie plakatu „Jedz owoce i warzywa”.
28.   Wystawka prac.
29.   Ewaluacja zajęć: O czym koniecznie musimy pamiętać z dzisiejszych zajęć? - zebranie istotnych informacji


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz