środa, 11 lutego 2015

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - PRZYSZŁA ZIMA BIAŁA

1.       KLASA:  1 D  ( 3 godziny)

Część ogólna
3.       Tygodniowy blok tematyczny:   PRZYSZŁA ZIMA BIAŁA
4.       Dzienne ośrodki tematyczne:
1)      ZIMOWA POGODA
2)      ZMIANY ZACHODZĄCE W PRZYRODZIE ZIMĄ
3)      POMAGAMY ZWIERZĘTOM W CZASIE ZIMY
4)      DBAMY O ZDROWIE ZIMOWĄ PORĄ
5)      ZIMA W GÓRACH
6)      LUDZIE  GÓR


5.       Obszary edukacji występujące w planie dnia
  • MUZYCZNA: Nauka piosenki „Gawron”. Ćwiczenia rytmiczne.
  • POLONISTYCZNA: Układanie kolejności zdarzeń w opowiadaniu „Gawronek poznaje zimę”. Wprowadzenie liter pisanych i drukowanych „G,g” na wyrazie „gawron”
  • MATEMATYCZNA: Rozwiązywanie zadań tekstowych

6.      Cele całodziennych zajęć:
Cele główne:
  • Nauka śpiewania piosenki.
  • Kształcenie umiejętności porządkowania zdarzeń w opowiadaniu.
  • Kształcenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych.

Cele szczegółowe dydaktyczne:
Uczeń:
·         śpiewa piosenkę „Gawron”;
·         wystukuje rytmy;
·         wskazuje miesiące zimowe;
·         uważnie słucha opowiadania;
·         wypowiada się na temat opowiadania;
·         dostrzega zmiany w przyrodzie zachodzące zimą;
·         porządkuje ilustracje zgodnie z wydarzeniami:
·         nadaje tytuły ilustracjom;
·         odczytuje i dopasowuje napisy do ilustracji
·         zapisuje w zeszycie tytuły nadanie ilustracjom;
·         rozpoznaje gawrona;
·         ustnie opisuje  jego wygląd;
·         wskazuje części ciała ptaka;
·         dzieli wyrazy na głoski i sylaby;
·         poznaje litery opisane i drukowane „G,g”
·         pisze litery w liniaturze
·         dodaje i odejmuje na konkretach;
·         uczestniczy w grach matematycznych;
·         wykonuje zadania zgodnie z poleceniem nauczyciela;
·         odczytuje treści zadań tekstowych;
·         wyodrębnia pytanie w zadaniu;
·         układa pytania do zadań tekstowych
·         rozwiązuje zadania;
·         układa odpowiedzi do zadań.

Cele wychowawcze:
a)      Poznawcze:
Uczeń:
·         poznaje warunki życia ptaków w czasie zimy
·         poznaje zasady rozsądnej  i odpowiedzialnej pomocy ptakom

b) Motywacyjno – działaniowe:
Uczeń:
·         planuje wycieczkę;

c) Emocjonalne:
·         uczeń rozumie konieczność rozsądnego  pomagania zwierzętom w czasie zimy.

7.      Metody wspierania aktywności edukacyjnej dzieci:
·      słowne: pogadanka, wyjaśnianie, rozmowa, rozmowa kierowana,piosenka
·      pokaz: film, ilustracja
·      waloryzujące: gry dydaktyczne, ekspresja ruchowa,
·      problemowe: wyodrębnianie zdarzeń; rozwiązywanie zadań
·      praktycznego działania:, pisanie, praca w zeszytach, gry matematyczne
·       
8.      Formy organizacyjne nauczania i aktywności edukacyjnej dzieci:
·         indywidualna  - aktywność jednolita
·         zbiorowa -  aktywność jednolita

9.      Środki dydaktyczne  inicjujące czynności uczenia się dzieci:
·         konwencjonalne: podręczniki - „Nasz elementarz”1 klasa część druga; wydawnictwo: MEN , Warszawa 2014, ćwiczenia- Nasze ćwiczenia , tektura, wycinanki, papier; skakanki
·         techniczne: projektor, tablica interaktywna, komputer, płyta CD

II  Część szczegółowa. 

Przebieg zajęć
Obszar edukacji
Przebieg zajęć
  • MUZYCZNA







  • POLONISTYCZNA











  • MATEMATYCZNA


1.       Powitanie. Czynności organizacyjne.
2.       Przypomnienie tematyki poprzednich zajęć:
·         Powtórzenie nazw miesięcy – śpiewanie piosenki
3.       Zajęcia rytmiczne i głosowe:
4.       Słuchanie piosenki „Gawron”
5.       Wypowiedzi na temat treści piosenki.
6.       Dzielenie na sylaby i głoski nazwy „gawron”.
7.       Śpiewanie piosneki
8.       Oglądanie ilustracji przedstawiającej gawrona.
9.       Ustne opisywanie ptaka.
10.   Ćwiczenie interaktywne – wskazywanie części budowy ptaka
11.   Zapoznanie uczniów z opowiadaniem „Gawronek poznaje zimę”
12.   Wypowiedzi na temat treści opowiadania.
13.   Wprowadzenie liter pisanych i drukowanych ’G,g”
14.   Nauka pisania liter;
15.   Śpiewanie piosenki „Gawron”
16.   Układanie historyjki  obrazkowej zgodnie z kolejnością zdarzeń
17.   Nadawanie tytułów poszczególnym obrazkom.
18.   Czytanie zdań i dobieranie do poszczególnych ilustracji
19.   Gry matematyczne – ćwiczenia w liczeniu
20.   Zadania z treścią:
·         Wskazywanie pytań do zadań.
·         Dobieranie pytań do zadań.
·         Układanie pytań do zadań.
·         Rozwiązywanie zadań, ilustrowanie ich liczmanami.
·         Układanie odpowiedzi do zadań.
21.   Ewaluacja zajęć:
Zebranie działań uczniów z całego dnia. Podsumowanie



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz