Strony

Strony

środa, 27 listopada 2024

Scenariusz zajęć dla klasy 2 - Eksperymentujemy z wodą i dźwiękami!


Temat: Eksperymentujemy z wodą i dźwiękami!


Edukacje: matematyczna, przyrodnicza, muzyczna

Cele zajęć:

Cele ogólne: 

  • Poznanie zależności między ilością wody w szklance a wysokością wydawanego dźwięku (muzyka, przyroda).
  • Doskonalenie umiejętności mierzenia i porównywania ilości wody (matematyka).
  • Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.

Cele szczegółowe:
  • Dzieci potrafią porównywać ilości wody w naczyniach (więcej/mniej).
  • Dzieci umieją uporządkować szklanki według ilości wody.
  • Dzieci rozpoznają zależność między ilością wody a wysokością dźwięku.
  • Dzieci komponują proste układy dźwiękowe i odgrywają je.

Metody pracy projektowe, aktywne: sprawdzanie, badanie, porównywanie, tworzenie
Formy pracy: zespołowa i z całą klasą
Mateiały dydaktyczne: szklanki, kieliszki, miarki, pojemniki na wodę, Pojmnik z miarka litrową. karty z zadaniami, fiszki z numerami od 1-5, bum bum rurki, tablica interaktywna lub monitor, laptop podłaczony do Internetu

Kryteria sukcesu w języku ucznia: 

  1. Potrafię porównać ilość wody w szklankach i powiedzieć, w której jest więcej, a w której mniej.
  2. Umiem ustawić szklanki od tej z najmniejszą ilością wody do tej z największą.
  3. Zauważam, że dźwięk zmienia się, gdy w szklance jest mniej lub więcej wody.
  4. Wiem, w której szklance dźwięk jest najwyższy, a w której najniższy.
  5. Razem z moim zespołem potrafię stworzyć i odegrać układ dźwięków na szklankach.
  6. Pracuję w zespole, słucham innych i dzielę się swoimi pomysłami.

Przebieg zajęć:

1.Rozmowa na dywanie:

  • Pogadanka na temat stanów skupienia wody oraz jej znaczenia dla środowiska. Do czego służy woda?
  • Przypomnienie jednostki w jakiej można odmierzać płyny, w tym wodę - litry
  • Nauczyciel pokazuje dzieciom różne naczynia (szklanka, kieliszek, miarka) jako narzędzia pracy podczas zajęć.
  • Wprowadzenie do tematu: „Dzisiaj będziemy eksperymentować z wodą, odmierzać jej ilość, porównywać. Zastanowimy się, czy mozna wykorzystać wodę do tworzenia i odtwarzania muzuki, czyli do grania.
  • Będziemy odkrywać, jak zmienia się dźwięk, gdy wlewa się różną ilość wody do naczyń.”
Podział na zespoły: Klasa dzieli się na 5 zespołów. Każdy zespół otrzymuje zestaw: 1 szklanka kieliszek, miarkę oraz pojemnik z wodą 

2. Eksperymentowanie z ilością wody 

Odmierzanie wody:

  • Zadanie1. Ile szklanek wody to będzie litr? - Każdy zespół napełnia swpją szklankę wodą i podchodzi, następnie wlewa do pojemnika z podziałką. Wybrany uczeń odczytuje pojemność. 
    Nauczyciel zadaje pytanie: Jedna szklanka, to jak częśc litra ? - ćwierć litra
    Dwie szklanki - półlitra
  • Zadanie 2. Ile miarek trzeba wlać do kielisz, aby był pełen?
  • Zadanie 3 ( zróżnicowane dla zespłów) 
    Zespół 1 - wlewa do szklanki 1 kieliszek wody
    Zespół 2  - 2 kieliszki
    Zespół 3 -  3 kileliszki
    Zespół 4 -  4 klieliszków
  • Zespół 5 -  5 kieliszków
  • Uczniowie uderzają miarka o szklankę i sprawdzają, czy wydaje dźwięk

Porównywanie:
  • Uczniowie ustwiają szklanki na wspólnym stoliku, porównują, ilość wody w szklankach. Ustalają, w której szklance jest najwięcej wody, a w której najmniej.
Porządkowanie:
  • Ustawiają szklanki na kartkach z numerami od 1 do 5 w kolejności od tej z najmniejszą ilością wody (1) do tej z największą ilością (5)

3. Rozmowa o dżwiękach. 

  • Demonstracja dźwięków KLIK

4. Badanie wysokości dźwięku 
  • Granie na bum bum rurkach - dźwięk wysoki - niski - zauważenie od czego zależy wysokośc dźwięku ( im dłuższa rura, tym niższy dźwięk
5.  Pytanie badawcze i spradzenie hipotezy
  • Nauczyciel pyta: „Jak myślicie, w której szklance dźwięk będzie najwyższy, a w której najniższy? Dlaczego?"
  • Wnioski:
Dzieci odkrywają, że:  
im mniej wody w szklance, tym wyższy dźwięk.
im więcej wody, tym dźwięk jest niższy.

6.  Tworzenie układu dźwiękowego 
  • granie na szklankach z wodą - próba dźwięków
  • każdy zespół tworzy własny układ dźwiękowy, używając szklanek w kolejności od 1 do 5. 
    Przykład: zapisują kolejność (np. 3, 1, 4, 2, 5).

7. Prezentacja muzyczna

  • Każdy zespół odgrywa swoją kompozycję na szklankach.
8. Podsumowanie
Nauczyciel pyta:
„Co sprawiło wam największą frajdę?”
„Czego się dzisiaj nauczyliście?”
„Czy zawsze, gdy zmieniamy ilość wody, zmienia się dźwięk?”



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz